YARIŞ KURALLARI

GENEL YARIŞ BİLGİLERİ ve KURALLARI

KATILIM ŞARTLARI: Climbolic Babadağ Epic patika koşusu 18 yaşın üzerinde herkesin katılımına açıktır. Katılımcıların 30 Ekim 2021 tarihinde geçerli (6 aydan eski olmayan sağlık raporu kabul edilir.) ve koşmalarına engel olmadığını belirtir bir sağlık belgesine veya bir spor federasyonundan onaylı sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. İlgili belgeler koşu öncesi organizasyona ibraz edilecektir.

YARIŞ KAYIT BİLGİLERİ: Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar babadagepicultra.com internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi 18 Ekim 2021 saat 23:59’dur. Parkur değişiklikleri için son tarih 8 Ekim 2021 saat 17:00’dir.Kayıt devrine veya bir katılımcı yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.

KAYIT ÜCRETLERİ:

YARIŞ 09.07.2021 – 31.07.2021 01.08.2021 – 18.10.2021
EPİC 52K 325 TL 375 TL
GOAT 37K 280 TL 330 TL
GOAT JR 17K 225 TL 275 TL

 

Koşuya katılmak için kayıt ücretinin kayıt esnasında Visa veya MasterCard kredi kartı ile ödenmiş olması gerekmektedir. Kesin kayıt listesinin oluşturulmasında kayıt ücretini ödemiş olan katılımcılar dikkate alınacaktır.

Kayıt ücreti aşağıda listelenmiş olan maddeleri kapsamaktadır:
– Göğüs numarası
– Zaman ölçümü
– Koşu tişörtü
– Çanta
– Parkur boyunca ara noktalarda yiyecek ve içecek desteği
– Koşu sonrası yemek
– Koşuyu belirlenen süreler içinde bitiren katılımcılar için bitiren madalyası
– Epic 52K parkurunu başarı ile bitiren katılımcılar için bitiren yeleği

KOŞU STARTLARI:

YARIŞ  TARİH/SAAT  START NOKTASI
EPİC 52K  30.10.2021 – 06:00  KAYAKÖY
GOAT 37K  30.10.2021 – 07:00  KAYAKÖY
GOAT JR 17K  30.10.2021 – 08:00 KAYAKÖY

 

Katılımcıların koşunun başlangıcından en geç 30 dk önce kayaköy de yer alan başlangıç noktasında olması gerekmektedir.

YARIŞ GÜZARGAHLARI

CLİMBOLİC BABADAĞ EPİC TRAİL EPIC 52K: Kayaköy’den başlayacak olan yarış sırasıyla Keçiler, Belen, Afkule Manastırı, Soğuksu Koyu, Kayaköy, Ölüdeniz’den geçip 3000 yıllık Likya yolundan sonra Babadağ zirvesine çıkıp finishe ulaşacaktır.
Arazi Yapısı: Single track geçişleri bulunan teknik bir parkurdur.

CLİMBOLİC BABADAĞ EPİC TRAİL GOAT 37K: Kayaköy’den başlayacak olan yarış sırasıyla Keçiler, Belen, Afkule Manastırı, Soğuksu Koyundan Kayaköy’e çıkıp finishe ulaşacaktır.
Arazi Yapısı: Single track geçişleri bulunan teknik bir parkurdur.

CLİMBOLİC BABADAĞ EPİC TRAİL GOAT JR 17K: Kayaköy’den başlayacak olan yarış Keçiler üzerinden Belen’e geçip Kayaköy’de finishe ulaşacaktır.
Arazi Yapısı: Asfalt ve stabilize yoldan oluşan hızlı bir parkur özelliğine sahiptir

GÖĞÜS NUMARASI: Göğüs numaraları, gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde her yarışmacıya ayrı ayrı verilir. Yapılması gerekenler; kimlik ya da pasaport ve zorunlu malzemeleri göstermektir. Yarış numarası göğüs veya karın bölgesine takılmalıdır ve yarışın bütününde kalıcı ve tamamen görünür olmalıdır. Her zaman tüm kıyafetlerin üzerine yerleştirilmelidir ve hiçbir şekilde bacağa ya da sırt bölgesine yerleştirilemez. Yarış numarası, gerekli yerlerden geçiş içindir. Yarış numarası olmayan sporcular diskalifiye edilir.

DROP BAG: Her yarışmacıya yarış içinde kullanmak istedikleri yedek eşyaları için 30 lt’lik çanta verilecektir. Çantalar yarıştan önce organizasyon tarafından belirlenen yer ve saatte teslim edilmelidir. Çantalar yarıştan sonra sporculara geri verilecektir.

CP NOKTALARI VE İKRAMLAR: Organizasyon yarış boyunca katı ve sıvı yiyeceklerin bulunmasını sağlar. Mesafe ve ihtiyaca göre sıvı, sıcak ve katı yiyecekler farklılık gösterecektir ve bu farklılıklar kesinlikle sporcunun ihtiyacını karşılayacak düzeyde tutulacaktır. Yarış esnasında ikramlardan sadece göğüs numarasına sahip sporcular faydalanabilir.

PARKUR İŞARETLERİ: Yol boyunca tüm parkur görünebilir şekilde işaretlenecektir. Kritik noktalarda mutlaka yönlendirmeler olacaktır. Parkurun belirli kısmından sonra karanlıkta geçilebilecek yerlerde reflektif işaretleme yapılacaktır. Eğer kısa bir süreliğine dahi işaretleme görmezseniz mutlaka geriye dönüp doğru yolda olup olmadığınızı kontrol ediniz.

MAKSİMUM BİTİRME SÜRELERİ VE ZAMAN BARİYERLERİ
Parkurlar için maksimum bitirme süreleri;
EPİC 52K : saat
GOAT 37K : saat
GOAT JR 17K : saat
Zaman bariyerleri kontrol noktalarından geçişler için çok önemlidir. Her kontrol noktasının geçiş zamanı mevcuttur. Sporcu hangi zamanda gelirse gelsin, o kontrol noktasının geçiş zamanı dolmadan orada ayrılmalıdır. Aksi takdirde diskalifiye edilir.

GÜVENLİK VE TIBBİ YARDIM: Organizasyon tüm imkanları ile yarışmacıların güvenliği ve sağlığı için elinden gelen tüm imkanları seferber edecektir. Bu konuda organizasyonun olduğu kadar koşucuların da hem kendi sağlıkları hem de diğer yarışmacıların sağlıkları için yapması ve uyması gereken kurallar vardır. Her koşucu, tehlikedeki herhangi bir kişiye yardım etmeli ve güvenlik servislerini uyarmalıdır. Unutmayın, çevreye ve yarışa bağlı her türlü tehlikenin yardımı beklenenden daha uzun bir süre beklemenizi gerektirebilir. Bu nedenle güvenliğiniz, çantanıza koyduğunuz ürünün kalitesine bağlıdır.
Tüm personel, sağlık görevlileri, arama kurtarma ve resmi rehberlerin yanı sıra kuruluş tarafından belirlenen herhangi bir kişi şunları yapabilir:
Yarışa devam edemeyeceği düşünülen herhangi bir yarışmacıyı yarıştan çıkarabilir.
Herhangi bir yarışmacıya zorunlu ekipmanını kullanmasını isteyebilir.
Hastaları ihtiyaçlarına göre daha iyi bir tedavi yapısına yönlendirebilir.
Bir doktora veya arama kurtarma personeli ile irtibata geçen koşucu, kendilerini yetkili kişilerin yetkilerine teslim eder ve alınan kararları kabul eder.
Küçük tedaviler, personelin takdirine bağlı olarak ve uygunluk durumuna bağlı olarak gerçekleştirilecektir.

YARIŞI BIRAKMA: Yaralanma durumu dışında, koşucu kontrol noktasının dışına çıkmamalıdır. İki kontrol noktası arasında vazgeçme kararı verilmesi durumunda, koşucu en yakın kontrol noktasına gitmelidir. Yarışın kısmen veya tamamen durmasına sebep olacak olumsuz hava koşullarında, organizasyon koşucuların mümkün olan en hızlı şekilde parkurdan alınmasını sağlayacaktır.

CEZALAR VE DİSKALİFİYE
1. Yarış parkurunun kısaltılması / Organizasyonun kararına bağlı olarak ceza belirlenir.
2. Zorunlu malzemenin bulunmaması (su kabı, yağmurluk, kafa lambası, acil durum battaniyesi, telefon) / diskalifiye
3. Diğer zorunlu malzemeler / 1 saat ceza
4. Zorunlu ekipmanın kontrol edilmesinin reddedilmesi / diskalifiye
5. Herhangi bir nedenden doğayı kirletmek / 1 saat ceza
6. Yarış sırasında diğer yarışmacıları ya da organizasyonu tehdit ya da rahatsız etmek, zarar verici davranışlarda bulunmak / diskalifiye
7. Zor durumda kalan diğer yarışmacıya yardım etmemek / diskalifiye
8. Yarışma dışı yardım almak / 1 saat ceza
9. Hile yapmak (örn. taşıma aracı kullanmak gibi) / diskalifiye
10. Göğüs numarası ve çip eksikliği / organizasyonun kararına bağlı olarak ceza belirlenir.
11. Bir kontrol noktasından geçiş eksikliği / organizasyonun kararına bağlı olarak ceza belirlenir.
12. Yarış direktörlerinden, yarış görevlilerinden, doktorlardan veya arama ve kurtarma personelinden gelen yönlendirmeye ya da direktiflere uymayı reddetmek / diskalifiye
13. Zaman bariyerinden sonra kontrol noktasından ayrılma / diskalifiye

İSTİSNAİ KOŞULLAR: Koşullar gerektiriyorsa, organizasyon her an yarışı iptal etme, devam eden yarışı sonlandırma, rotayı, başlama zamanlarını, zaman bariyerlerini ve organizasyonun iyi bir şekilde gerçekleşmesi için herhangi bir değiştirme hakkını saklı tutar.

DOĞAYA SAYGI: Doğaya, hayvanlara, diğer insanlara ve kendimize saygı….
Karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma, sevgiyle yapılan her hareket yaşadığımız tüm anları ve organizasyonları güzelleştirir. Yaşanacak tüm güzellikleri, koşucular, gönüllüler, seyirciler, yerel halk ve diğer tüm canlılarla paylaşmak en büyük arzumuz. Bu bakış açısıyla güçlü olduğu kadar hassas ve kırılgan doğamızda yarışırken ya da çalışırken ona hep birlikte sahip çıkmalıyız. Doğayı koruyarak organizasyon yapmak ve yarışmak tüm duygu ve davranışların önünde gelmelidir. Doğada yapılan etkinlerin sayısı her geçen gün artarken, bu tür organizasyonlara katılım gösteren sporcu sayısı da aynı oranda artmaktadır. Ülkemizde yapılan organizasyonlar sayesinde farklı ülkelerden çok sayıda yabancı sporcu da Türkiye’nin doğal güzelliklerine şahit olup tekrar tekrar ülkemize gelmeye devam etmektedir. Bu sebeple yarışlar hangi ülkede, hangi yörede olursa olsun doğayı korumak hepimizin görevidir.

İNSANA SAYGI: Yarışlar çeşitli kültürlerden, kişiliklerden ve farklı motivasyonlardan insanları bir araya getirir. Başkalarına saygı duymak, her insanın farklı olabileceğini anlamak ve bunu kabul etmek, onları engellememek, rahatsız etmemek ve empati yapabilmek çok önemlidir. Aynı zamanda yarışın yapıldığı yörenin, kendi kültürüne ve geleneklerine sahip olduğunu da unutmamak, saygı duymak gerekir. Aslında her koşucu kayıt yaptırarak, yerel nüfusa ve yörede bulunan her insana saygı gösterme taahhüdünde bulunur.

KENDİNE SAYGI: Ultra maratonlar uzun süreli fiziksel ve mental mücadeleyi içerdiği için içerisinde bazı riskleri barındırır. Bu sebeple her sporcu kendi sağlığını korumak amacıyla sadece küçük riskler almalı (gerekli ise) ya da ne zaman duracağını çok iyi bilmelidir. Ultra mesafeler, detaylı hazırlık gerektiren ve bu hazırlığı yaşamış güçlü bedenlerin yapabileceği, daha doğrusu yapmasının uygun olduğu mesafelerdir. Bu sebeple sporculara doğru antrenman yapmalarını, iyi dinlenmelerini ve beslenmelerini, tecrübelerine uygun yarışlar seçmelerini, herhangi bir yabancı madde kullanmamalarını öneriyoruz. Sizlerin kendiniz için oluşturduğu doğru şartlarla, bizlerin sizler için oluşturduğu doğru şartlar birleştiği zaman hep beraber, sağlıkla her yarışta başarıya ulaşabiliriz.

SORUMLULUKLAR VE EŞİTLİK: Yarışlarımız herkese açıktır. Kurallarımız herkes için geçerlidir ve herkese aynı şekilde uygulanır. Tüm sporcular aynı koşullara, sorumluluklara ve haklara sahiptirler. Eşitlik ilkesini garanti etmek, gerekli kontrolleri yapmak ve tüm katılımcılara mümkün olan en iyi yarış koşullarını sunmak bizim sorumluluğumuzdadır.

SONUÇLAR VE KATEGORİZASYON: Koşu sırasında kısmi ve sonrasında kesin sonuçlar babadagepictrail.com internet sitesinden yayınlanacaktır. Sonuçlar aşağıdaki kategoriler üzerinden değerlendirilecektir:
– Erkek / Kadın Genel Klasman
– Erkek / Kadın 40- (1982 – 3 Ekim 2003 doğumlular)
– Erkek / Kadın 40+ (1972 – 1981)
– Erkek / Kadın 50+ (1962 – 1971)